Najnowsze badanie rynku w Polsce

Szara strefa obrotu papierosami w Polsce to 5,4 % całego rynku wyrobów tytoniowych – tak pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego p...

czytaj >>

Philip Morris Polska

Philip Morris Polska Spółki Philip Morris w Polsce należą do grupy kapitałowej Philip Morris International, Inc. (PMI), wiodącej międzynarodowej firmy tytoniowej na świecie, sprzedającej swoje produkty na rynkach około 180 krajów.

Philip Morris w Polsce to największy producent na krajowym rynku wyrobów tytoniowych. Dysponuje szeroką gamą produktów lokalnych i międzynarodowych, skierowanych do pełnoletnich osób palących. Główne marki to Marlboro, L&M oraz Red&White.

Historia marek produkowanych przez spółki Philip Morris w Polsce rozpoczęła się w 1973 r. wraz 
z podpisaniem przez firmę PMI umowy licencyjnej z Zakładami Przemysłu Tytoniowego w Krakowie (ZPTK), której przedmiotem była licencja na produkcję papierosów marki Marlboro. W 1996 r. firma PMI zakupiła od Skarbu Państwa pakiet akcji, a w 1998 r. nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Philip Morris Polska.

Pod koniec 2005 r., swoją działalność rozpoczęła w Krakowie kolejna spółka z grupy kapitałowej PMI –PMI Service Center Europe Sp. z o.o. (PMI SCE), która jako europejskie centrum usług świadczy scentralizowane usługi finansowe, informatyczne oraz z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi dla pracowników spółek PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Obecnie Philip Morris w Polsce to 4 spółki, które łącznie zatrudniają blisko 3000 pracowników 
w fabrykach i biurach w Krakowie, Leżajsku, Warszawie oraz w centrach dystrybucji na terenie całego kraju. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat firma zainwestowała w Polsce ponad 500 mln dolarów, głównie w modernizację fabryk oraz w rozwój organizacji i pracowników.

Fabryka w Krakowie jest czwartą, co do wielkości oraz pierwszą pod względem kompleksowości produkcji fabryką PMI na świecie. Ponad 60% produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport do ponad 65 krajów na całym świecie.  
Philip Morris w Polsce współpracuje blisko z ponad 5000 plantatorów tytoniu, będąc największym odbiorcą tytoniu w Polsce. Przetwarzany przez firmę tytoń wykorzystywany jest zarówno lokalnie w fabryce w Krakowie, jak i trafia na eksport do innych krajów.

© Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego